BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šokolado istorija

Šokoladas – vienas dažniausiai naudojamų ingredientų įvairiems konditeriniams gaminiams, pagamintas iš fermentuotų skrudintų maltų kakavos pupelių. Dažniausiai šokoladas saldinamas cukrumi, taip pat maistiniame šokolade naudojamos kitos sudėtinės dalys. Šokolado aktyvioji medžiaga – teobrominas.

Maždaug 1500 m. pr. Kr. Amerikoje Meksikos įlankoje susikūrė almekų civilizacija. Žinių apie juos išliko ne daug, tačiau lingvistai teigia, kad žodis „kakava“ pirmą kartą buvo paminėtas maždaug 1000 m. pr. Kr., kai actekų civilizacija žymiai progresavo. Kakavmedis, lotyniškai Theobroma cacao, išvertus reiškia „dievų maistas“. Almekai jį laikė pačiu gražiausiu „rojaus medžiu“.

Almekų civilizaciją pakeitė majai. Nusileidę nuo plokštumų majai aptiko ir pradėjo kultivuoti laukinius kakavmedžius. Manoma, kad būtent šiuo laikotarpiu ir atsirado šiuolaikinis žodis „kakava“. Tarp majų dievų buvo ir ypatingas – valdantis kakavą dievas, jis buvo vadinamas Chak Ek Chuah. Apie šokolado atsiradimą yra pasakojama legenda. Ji teigia, kad actekų Mėnulio dievas pavogė kakavos sėklas iš Saulės vaikų šalies ir atidavė jas žmonėms.

Iki 600 metų majai užveisė didžiausias mums dabar žinomas kakavmedžių plantacijas. Buvo sukurti stulbinantys miestai, kuriuose buvo pilys piramidės su žiauriais jų valdininkais. Šokoladas buvo prabanga ir šventas gėrimas ne tik gyvenime, bet ir po mirties. Šalia daiktų, kurie buvo įdedami kaip labai svarbūs į kapavietes jų laimingo pomirtinio gyvenimo tąsai, randamas ir puošnus puodukas šokoladui gerti, o sieniniuose piešiniuose vaizduojamas šio gėrimo paruošimas.

Daugelyje šaltinių teigiama, kad būtent actekai pradėjo auginti kakavmedžius ir sugalvojo šokoladinį gėrimą. Kaip bebūtų, actekai taip pat suvaidino svarbų vaidmenį šokolado istorijoje. Actekų legenda teigia, kad kakavos sėklos papuolė į žemę iš Rojaus ir, kad iš kakavmedžio sklinda išmintis ir jėga. Šokolado gėrimas actekams buvo išminties, jėgos ir padidintos seksualinės potencijos šaltinis. Svarbiausia Actekų imperijos dalis buvo Xoconocho regionas, kurią actekai užkariavo tarp 1486-1502 metais. Čia atsivėrė geriausios kakavmedžių auginimo plantacijos. Xoconocho regionas buvo atskirtas nuo visos Actekų imperijos, todėl labai svarbūs buvo pirkliai. Jie pristatydavo prekes į imperijos sostinę. Kakavos pupelės actekams atstojo pinigus, tai gi galima įsivaizduoti kiek kakavos pupelių buvo saugojama karališkuosiuose ižduose.

Majai šokoladinį gėrimą vadino „xocolatl“, o actekai – „cacahuatl“. Meksikos indėnų žodis „šokoladas“ susideda iš dviejų žodžių “choco” (puta) ir “atl” (vanduo). Greičiausiai šis pavadinimas kilo dėl to, kad ankstyvasis šokoladas buvo tik gėrimas. Tačiau yra dar viena versija, kad actekai šokoladą vadino „xococalt”, tai reiškė – kartusis vanduo, ir, kad kakava – ispaniškos kilmės žodis, kilęs iš actekų kalbos, kuris reiškia “cacahuate” – sėklelė.
Šiuo metu išsunktos ir susmulkintos pupelės prieš šokolado gaminimą kakava, vokiškai „kakao“, po apdirbimo, t.y. pagamintas šokoladas, vokiškai „Schokolade“, olandiškai „Chocolade“, prancūziškai „Chocolat“, itališkai „Cioccolata“, angliškai, ispaniškai ir portugališkai „Chocolate“, lenkiškai „Czekolada“, estiškai „Šokolaad“, latviškai „Šokolade“. Kaip matome šokolado pavadinimas mažai pakito ir įvairiose šalyse vadinamas labai panašiai.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2) »

 1. 1

  Smithd545 rašė,

  2014-06-14 @ 01:55

  hi! , Everyone loves a persons writing quite definitely! promote many of us keep up a correspondence more info on your own document for Yahoo? I need a pro for this dwelling to unravel this dilemma. Could be that is definitely a person! Looking forward to search an individual. efckbfcdkddedfak

 2. 2

  Pharme865 rašė,

  2014-06-22 @ 14:13

  Very nice site! cheap goods http://oixypea2.com/oxovqxr/4.html

Komentarų RSS · TrackBack URI

Tavo komentaras: